Dorman DOR-097-835CD Aluminum Oil Drain Plug Gasket Assortment, M12 – M16
Features:
- Includes a matching visual reference guide on the inside cover to identity parts
- All pieces available for reorder
- Saves bay time-helps you keep the hardware you need organized and close at hand
- Cost-efficient and time-saving alternative to purchasing components separately
This economical, time-saving kit contains our most popular direct replacement and universal gaskets. Each piece is constructed from high-quality materials for long-lasting durability. Plus, the tray is lightweight and convenient to transport between home and work, or from job to job.
Attributes:
| Package Contents | 4 Aluminum Gasket Assortment |
| Maximum Outside Diameter | 0.89 |
| 3167 | 0.92 |
| 3167 | 0.92 |
| 3167 | 0.87 |
| 3167 | 0.85 |
| Gasket Thickness (mm) | 2.1 mm |
| Gasket Thickness (mm) | 2.1 mm |
| Gasket Thickness (mm) | 2 mm |
| Gasket Thickness (mm) | 2mm |
| Maximum Outside Diameter | 0.96 |
| Gasket Material | Aluminum |
| Maximum Outside Diameter | 0.96 |
| Maximum Outside Diameter | 0.91 |
Reviews
There are no reviews yet.