Dorman DOR-419-605 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Belt Type | Serpentine |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm |
| Pulley Width (mm) | 39.5 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 28 |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Ford | Bronco | 1987 to 1989 |
| Ford | Club Wagon | 1997 to 1998 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1997 to 2001 |
| Ford | E-150 Econoline | 1997 to 2001 |
| Ford | E-250 Econoline | 1997 to 2001 |
| Ford | E-350 Club Wagon | 2003 to 2003 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1995 to 2002 |
| Ford | E-350 Econoline | 1995 to 1998 |
| Ford | E-350 Super Duty | 1999 to 2000 |
| Ford | Econoline | 1999 to 2001 |
| Ford | Excursion | 2000 to 2005 |
| Ford | Expedition | 1997 to 2002 |
| Ford | F-150 | 1988 to 2001 |
| Ford | F-250 HD | 1997 to 1997 |
| Ford | F-250 Super Duty | 1999 to 2003 |
| Ford | F-250 | 1994 to 2001 |
| Ford | F-350 Super Duty | 1999 to 2003 |
| Ford | F-350 | 1994 to 2001 |
| Ford | Lobo | 2001 to 2001 |
| Ford | Mustang | 1994 to 1998 |
| Ford | Thunderbird | 1994 to 1997 |
| Lincoln | Blackwood | 2002 to 2002 |
| Lincoln | Navigator | 1998 to 2002 |
| Mercury | Cougar | 1994 to 1997 |
Reviews
There are no reviews yet.