Dorman DOR-419-606 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 20 |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 30.5 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 82.5 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | SLX | 1998 to 1999 |
| Buick | Electra | 1988 to 1990 |
| Buick | LeSabre | 1988 to 1995 |
| Buick | Reatta | 1991 to 1991 |
| Buick | Riviera | 1991 to 1993 |
| Buick | Skylark | 1989 to 1994 |
| Chevrolet | Lumina APV | 1992 to 1995 |
| Ford | Probe | 1990 to 1992 |
| Ford | Taurus | 1994 to 1997 |
| Ford | Tempo | 1992 to 1994 |
| Ford | Windstar | 1995 to 2000 |
| Honda | Passport | 1998 to 2002 |
| Isuzu | Amigo | 1998 to 2000 |
| Isuzu | Axiom | 2002 to 2004 |
| Isuzu | Rodeo Sport | 2001 to 2003 |
| Isuzu | Rodeo | 2000 to 2004 |
| Isuzu | Trooper | 1998 to 2002 |
| Isuzu | VehiCROSS | 1999 to 2001 |
| Mercury | Sable | 1994 to 1997 |
| Mercury | Topaz | 1992 to 1994 |
| Nissan | Altima | 1998 to 1999 |
| Oldsmobile | 88 | 1992 to 1994 |
| Oldsmobile | 98 | 1988 to 1994 |
| Oldsmobile | Cutlass Calais | 1989 to 1991 |
| Oldsmobile | Cutlass Ciera | 1992 to 1993 |
| Oldsmobile | Delta 88 | 1988 to 1991 |
| Oldsmobile | Silhouette | 1992 to 1995 |
| Oldsmobile | Toronado | 1991 to 1992 |
| Pontiac | Bonneville | 1988 to 1994 |
| Pontiac | Grand Am | 1992 to 1993 |
| Pontiac | Trans Sport | 1992 to 1995 |
Reviews
There are no reviews yet.