Dorman DOR-419-607 Accessory Drive Belt Inner Diameterler Pulley
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 26 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 77 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Material | Polyamide |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 20 |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Buick | Park Avenue | 1991 to 1995 |
| Chevrolet | Aveo5 | 2006 to 2008 |
| Chevrolet | Aveo | 2004 to 2008 |
| Chevrolet | Cavalier | 1998 to 2002 |
| Chevrolet | Corvette | 1988 to 1996 |
| Chevrolet | S10 | 1998 to 2003 |
| Ford | Bronco | 1990 to 1996 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1990 to 1996 |
| Ford | E-150 Econoline | 1990 to 1996 |
| Ford | E-250 Econoline Club Wagon | 1990 to 1991 |
| Ford | E-250 Econoline | 1990 to 1996 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1990 to 1996 |
| Ford | E-350 Econoline | 1990 to 1996 |
| Ford | F-150 | 1990 to 1996 |
| Ford | F-250 | 1990 to 1996 |
| Ford | F-350 | 1990 to 1996 |
| GMC | P3500 | 1999 to 1999 |
| GMC | Sonoma | 1998 to 2003 |
| Pontiac | Sunfire | 1998 to 2002 |
| Workhorse | P30 | 2000 to 2004 |
Reviews
There are no reviews yet.