Dorman DOR-419-614 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 12 |
| Grooves | 1 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 80 mm |
| Pulley Width (mm) | 18 mm |
| Color | Black |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Festiva | 1990 to 1993 |
| Toyota | 4Runner | 1989 to 1995 |
| Toyota | Pickup | 1989 to 1995 |
| Toyota | T100 | 1993 to 1994 |
Reviews
There are no reviews yet.