Dorman DOR-419-623 Accessory Drive Belt Inner Diameterler Pulley
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Width | 30 |
| Inside Diameter | 25 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Pulley Diameter (mm) | 76.3 mm |
| Pulley Width (mm) | 30 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Width (mm) | 30 mm |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | Express 1500 | 2009 to 2014 |
| Chevrolet | Express 2500 | 2006 to 2016 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2006 to 2016 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2001 to 2016 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2007 to 2016 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2006 |
| GMC | Savana 2500 | 2006 to 2016 |
| GMC | Savana 3500 | 2006 to 2016 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2001 to 2016 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2016 |
| GMC | Sierra 3500 | 2001 to 2006 |
Reviews
There are no reviews yet.