Dorman DOR-419-629 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Grade Type | OEM |
| Material Thickness | 2.8 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 75 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 20 mm |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 18.1 |
| Outside Diameter | 81 |
| Grooves | M6 -1.0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | Express 2500 | 2006 to 2016 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2006 to 2016 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2002 to 2017 |
| Chevrolet | Silverado 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2007 to 2017 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2002 to 2006 |
| Chrysler | Pacifica | 2004 to 2006 |
| Ford | Club Wagon | 1997 to 1998 |
| Ford | Crown Victoria | 1999 to 2011 |
| Ford | E-150 Club Wagon | 2003 to 2005 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-150 Econoline | 1997 to 2008 |
| Ford | E-150 | 2002 to 2014 |
| Ford | E-250 Econoline | 1997 to 2002 |
| Ford | E-250 | 2003 to 2014 |
| Ford | E-350 Club Wagon | 2002 to 2005 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-350 Econoline | 1997 to 2008 |
| Ford | E-350 Super Duty | 1999 to 2019 |
| Ford | Econoline Van | 2010 to 2014 |
| Ford | Econoline Wagon | 2010 to 2014 |
| Ford | Econoline | 1999 to 2006 |
| Ford | Escort | 1991 to 1996 |
| Ford | F-150 Heritage | 2004 to 2004 |
| Ford | F-150 | 1997 to 2008 |
| Ford | F-250 Super Duty | 1999 to 2010 |
| Ford | F-250 | 1997 to 2008 |
| Ford | F-350 Super Duty | 2002 to 2010 |
| Ford | F-350 | 2002 to 2009 |
| Ford | Grand Marquis | 1999 to 2004 |
| Ford | Lobo | 1999 to 2008 |
| Ford | Mustang | 1999 to 2014 |
| GMC | Savana 2500 | 2006 to 2016 |
| GMC | Savana 3500 | 2006 to 2016 |
| GMC | Sierra 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2002 to 2017 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2017 |
| GMC | Sierra 3500 | 2002 to 2006 |
| Honda | S2000 | 2000 to 2009 |
| Hummer | H1 | 2003 to 2006 |
| Lincoln | Mark LT | 2006 to 2008 |
| Lincoln | Town Car | 1999 to 2011 |
| Mercury | Grand Marquis | 1999 to 2011 |
| Mercury | Marauder | 2003 to 2004 |
| Mercury | Tracer | 1991 to 1996 |
| Oldsmobile | Aurora | 2001 to 2002 |
| Oldsmobile | Intrigue | 1999 to 2002 |
Reviews
There are no reviews yet.