Dorman DOR-419-631 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Width | 20 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 70 mm |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Pulley Width (mm) | 28.5 mm |
| Belt Type | Serpentine |
| Grooves | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1992 to 1993 |
| Chevrolet | C2500 | 1991 to 1993 |
| Chevrolet | C3500 | 1988 to 1993 |
| Chevrolet | G30 | 1988 to 1991 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1992 to 1993 |
| Chevrolet | K2500 | 1991 to 1993 |
| Chevrolet | K3500 | 1988 to 1993 |
| Chevrolet | R2500 Suburban | 1989 to 1991 |
| Ford | E-150 Club Wagon | 2003 to 2003 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-150 Econoline | 1997 to 2002 |
| Ford | E-150 | 2002 to 2003 |
| Ford | E-250 Econoline | 1997 to 2002 |
| Ford | E-250 | 2003 to 2003 |
| Ford | Econoline | 2003 to 2003 |
| Ford | F-150 Heritage | 2004 to 2004 |
| Ford | F-150 | 1997 to 2010 |
| GMC | C2500 Suburban | 1992 to 1993 |
| GMC | C2500 | 1991 to 1993 |
| GMC | C3500 | 1988 to 1993 |
| GMC | G3500 | 1988 to 1991 |
| GMC | K2500 Suburban | 1992 to 1993 |
| GMC | K2500 | 1991 to 1993 |
| GMC | K3500 | 1988 to 1993 |
| GMC | R2500 Suburban | 1989 to 1991 |
| Jaguar | S-Type | 2000 to 2008 |
| Jaguar | X-Type | 2002 to 2008 |
| Jeep | Cherokee | 1987 to 2001 |
| Jeep | Comanche | 1987 to 1992 |
| Jeep | Wagoneer | 1987 to 1990 |
| Jeep | Wrangler | 1991 to 1994 |
| Lincoln | LS | 2000 to 2005 |
Reviews
There are no reviews yet.