Dorman DOR-419-672 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Width (mm) | 33.5 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Inside Diameter | 17 |
| Pulley Diameter (mm) | 90.2 mm |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Grade Type | OEM |
| Outside Diameter | 90.2 |
| Width | 30 |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material Thickness | 2.2 mm |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | B1500 | 1995 to 1998 |
| Dodge | B150 | 1992 to 1994 |
| Dodge | B250 | 1992 to 1994 |
| Dodge | B3500 | 1995 to 1998 |
| Dodge | B350 | 1992 to 1994 |
| Dodge | D150 | 1992 to 1993 |
| Dodge | D250 | 1992 to 1993 |
| Dodge | D350 | 1992 to 1993 |
| Dodge | Dakota | 1992 to 2003 |
| Dodge | Durango | 1998 to 2003 |
| Dodge | Ram 1500 Van | 1999 to 2003 |
| Dodge | Ram 1500 | 1994 to 1996 |
| Dodge | Ram 2500 Van | 1999 to 2003 |
| Dodge | Ram 2500 | 1994 to 2003 |
| Dodge | Ram 3500 Van | 1999 to 2003 |
| Dodge | Ram 3500 | 1994 to 2003 |
| Dodge | Ramcharger | 1992 to 1993 |
| Dodge | Viper | 1992 to 2002 |
| Dodge | W150 | 1992 to 1993 |
| Dodge | W250 | 1992 to 1993 |
| Dodge | W350 | 1992 to 1993 |
| Jeep | Grand Cherokee | 1993 to 1998 |
| Jeep | Grand Wagoneer | 1993 to 1993 |
Reviews
There are no reviews yet.