Dorman DOR-419-675 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | M6 -1.0 |
| Outside Diameter | 88.8 |
| Width | 23.4 |
| Inside Diameter | 17 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 14 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 94.5 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Width (mm) | 23.4 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material Thickness | 2.7 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | Ram 1500 | 2009 to 2009 |
| Dodge | Ram 2500 | 2009 to 2009 |
| Dodge | Ram 3500 | 2009 to 2009 |
| Ford | Expedition | 2003 to 2014 |
| Ford | Explorer Sport Trac | 2007 to 2010 |
| Ford | Explorer | 2002 to 2010 |
| Ford | F-150 | 2004 to 2010 |
| Ford | Lobo | 2010 to 2010 |
| Ford | Mustang | 2005 to 2010 |
| Jeep | Gladiator | 2020 to 2021 |
| Jeep | Wrangler JK | 2018 to 2018 |
| Jeep | Wrangler | 2007 to 2021 |
| Lincoln | Aviator | 2003 to 2005 |
| Lincoln | Mark LT | 2006 to 2010 |
| Lincoln | Navigator | 2003 to 2014 |
| Mercury | Mountaineer | 2002 to 2010 |
| Ram | 3500 | 2011 to 2012 |
Reviews
There are no reviews yet.