Dorman DOR-419-689 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Color | Silver |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 14 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 40 mm |
| Pulley Width (mm) | 20 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 12 |
| Outside Diameter | 69 |
| Grooves | 1 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Grade Type | OEM |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Frontier | 1998 to 2008 |
| Nissan | Pickup | 2005 to 2008 |
| Nissan | Xterra | 2000 to 2004 |
Reviews
There are no reviews yet.