Dorman DOR-419-694 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Grooves | 0 |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Package Contents | 1 Specialty Bolt |
| Package Contents | 1 Dust Shield |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 40 mm |
| Pulley Width (mm) | 29.5 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 12.2 |
| Width | 26 |
| Outside Diameter | 84 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Sentra | 2000 to 2006 |
Reviews
There are no reviews yet.