Dorman DOR-419-699 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Color | Black |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Package Contents | 1 Specialty Bolt |
| Package Contents | 1 Dust Shield |
| Package Contents | 1 Locking Washer |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 14 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 70 mm |
| Pulley Width (mm) | 29 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | OEM |
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 70 |
| Width | 29 |
| Inside Diameter | 17 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Material | Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Hyundai | Santa Fe Sport | 2013 to 2016 |
| Hyundai | Santa Fe | 2010 to 2012 |
| Hyundai | Sonata | 2009 to 2014 |
| Hyundai | Tucson | 2010 to 2015 |
| Kia | Forte Koup | 2010 to 2013 |
| Kia | Forte5 | 2012 to 2013 |
| Kia | Forte | 2010 to 2013 |
| Kia | Optima | 2009 to 2015 |
| Kia | Rondo | 2009 to 2012 |
| Kia | Sorento | 2011 to 2015 |
| Kia | Sportage | 2011 to 2016 |
Reviews
There are no reviews yet.