Dorman DOR-419-702 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Grade Type | OEM |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 22 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pulley Diameter (mm) | 73.15 mm |
| Package Contents | 1 Idler Pulley with bracket |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 21.7 |
| Outside Diameter | 73.15 |
| Grooves | 0 |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Volkswagen | Beetle | 2006 to 2017 |
| Volkswagen | Golf | 2010 to 2014 |
| Volkswagen | Jetta | 2005 to 2018 |
| Volkswagen | Passat | 2012 to 2018 |
| Volkswagen | Rabbit | 2006 to 2009 |
Reviews
There are no reviews yet.