Dorman DOR-419-706 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Width (mm) | 14 mm |
| Grade Type | OEM |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 90 |
| Width | 28 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm |
| Belt Type | Serpentine |
| Pulley Width (mm) | 28 mm |
| Material Thickness | 2.8 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Ford | E-350 Club Wagon | 2004 to 2005 |
| Ford | E-350 Super Duty | 2004 to 2010 |
| Ford | Excursion | 2003 to 2005 |
| Ford | F-250 Super Duty | 2003 to 2010 |
| Ford | F-350 Super Duty | 2003 to 2010 |
Reviews
There are no reviews yet.