Dorman DOR-419-708 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Outside Diameter | 84 |
| Width | 20 |
| Inside Diameter | 12 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 3 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Diameter (mm) | 84 mm |
| Pulley Width (mm) | 20 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | OEM |
| Mounting Hole Diameter | 12 |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | 350Z | 2003 to 2009 |
| Nissan | Pathfinder | 2001 to 2004 |
Reviews
There are no reviews yet.