Dorman DOR-419-711 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Width | 23.7 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Pulley Width (mm) | 23.7 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 70.5 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 14 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material Thickness | 3.3 mm |
| Outside Diameter | 70.5 |
| Grooves | M6 -1.0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Grade Type | OEM |
| Inside Diameter | 17 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-150 | 2011 to 2013 |
| Ford | Lobo | 2011 to 2013 |
| Lincoln | Mark LT | 2011 to 2014 |
Reviews
There are no reviews yet.