Dorman DOR-419-715 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Width (mm) | 26 mm |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Diameter (mm) | 75 mm |
| Pulley Width (mm) | 36 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 12 |
| Width | 32 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Outside Diameter | 75 |
| Material Thickness | 2.7 mm |
| Grade Type | OEM |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Altima | 2007 to 2013 |
| Nissan | Maxima | 2009 to 2015 |
| Nissan | Murano | 2009 to 2014 |
| Nissan | Quest | 2011 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.