Dorman DOR-419-717 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pulley Width (mm) | 25.3 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 10 |
| Width | 20 |
| Outside Diameter | 98 |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Diameter | 10 |
| Grade Type | OEM |
| Material Thickness | 2.1 mm |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Package Contents | 1 Specialty Stud |
| Package Contents | 1 Nut |
| Package Contents | 2 Dust Shield |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 13 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Sebring | 2001 to 2005 |
| Dodge | Stratus | 2001 to 2005 |
| Hyundai | Sonata | 1999 to 2005 |
| Kia | Optima | 2001 to 2006 |
Reviews
There are no reviews yet.