Dorman DOR-419-720 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley with bracket |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material Thickness | 8 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| Grooves | M6 -1.0 |
| Outside Diameter | 72 |
| Width | 22 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Pulley Width (mm) | 25 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 72 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Escape | 2009 to 2012 |
| Ford | Fusion | 2010 to 2012 |
| Mercury | Mariner | 2009 to 2011 |
| Mercury | Milan | 2010 to 2011 |
Reviews
There are no reviews yet.