Dorman DOR-533-600 Steering Tie Rod Bushing
Features:
- Reliable fit – precision-engineered to match the design and dimensions of original components
- Direct replacement – this steering tie rod end bushing has been built to match the fit and function of the stock part on specific vehicles
- Durable construction – manufactured to strict standards using sturdy, safe materials
- Rigorously tested – thorough quality control measures ensure longevity
This steering tie rod bushing is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original part on specific vehicles.
Attributes:
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Material | Steel |
| Material | Rubber |
| Package Contents | 2 Bolts |
| Outside Diameter | 29.6 |
| Grade Type | Standard |
| Bushing Color | Blue |
| Bushing Height | 50 mm |
| Package Contents | 2 Spacers |
| Bushing Length | 50 mm |
| Package Contents | 2 Washers |
| Color | Blue |
| Length | 92 |
| Package Contents | 4 Bushings |
| Bushing Material | Rubber |
| Inside Diameter | 12.4 |
| Bushing Bore Diameter | 12.4 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Asuna | GT | 1993 to 1993 |
| Asuna | SE | 1993 to 1993 |
| Buick | Skyhawk | 1982 to 1989 |
| Buick | Skylark | 1986 to 1998 |
| Buick | Somerset Regal | 1985 to 1985 |
| Buick | Somerset | 1986 to 1987 |
| Cadillac | Cimarron | 1982 to 1988 |
| Chevrolet | Beretta | 1987 to 1996 |
| Chevrolet | Cavalier | 1982 to 1994 |
| Chevrolet | Corsica | 1987 to 1996 |
| Oldsmobile | Achieva | 1992 to 1998 |
| Oldsmobile | Calais | 1985 to 1987 |
| Oldsmobile | Cutlass Calais | 1988 to 1991 |
| Oldsmobile | Firenza | 1982 to 1988 |
| Pontiac | Grand Am | 1985 to 1998 |
| Pontiac | J2000 Sunbird | 1984 to 1985 |
| Pontiac | J2000 | 1982 to 1983 |
| Pontiac | LeMans | 1988 to 1993 |
| Pontiac | Optima | 1988 to 1991 |
| Pontiac | Sunbird | 1986 to 1994 |
| Pontiac | Tempest | 1987 to 1991 |
Reviews
There are no reviews yet.