Dorman DOR-543-262 Suspension Track Bar
Features:
- Durable construction – manufactured to strict standards using sturdy, safe materials
- Rigorously tested – thorough quality control measures ensure longevity
- Reliable fit – precision-engineered to match the design and dimensions of original components
- Direct replacement – fits and performs like the original equipment track bar on specific vehicles
This suspension track bar is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles.
Attributes:
| Item Grade | Standard |
| Material | Steel |
| Length | 932.5 |
| Color | Black |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Adjustable | No |
| Bushing Type | Steel |
| Bushing Type | Rubber |
| Bushing Colour | Black |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Hole Diameter | 20.2 |
| End 2 Type | Stud |
| Grease Fitting Included | No |
| Bushings Included | Yes |
| Thread Pitch | 2.5 mm |
| Thread Diameter | 18 mm |
| Stud Thread Diameter | 18 mm |
| Pre Greased | Yes |
| Package Contents | 1 Nut |
| Package Contents | 1 Ball Joint |
| Package Contents | 1 Track Bar |
| Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Type | Bushing |
| Control Arm Type | Tubular |
| Ball Joint Installed | Yes |
| Attachment Type | Press In |
| 2384 | Yes |
| Grade Type | Regular |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-250 Super Duty | 2017 to 2022 |
| Ford | F-350 Super Duty | 2017 to 2022 |
Reviews
There are no reviews yet.