Dorman DOR-610-456 M14-1.50 Wheel Bolt – 19mm Hex, 31.80mm Thread Length
Features:
- Ideal replacement – this wheel lug bolt is a direct replacement for the original hardware
- Cost-effective solution – offers original equipment quality at a competitive price
- Quality tested – this part has undergone try-on and material testing to ensure a quality fit and long service life
- Durable construction – made of quality materials for safe, reliable service
This replacement wheel lug bolt matches the original equipment hard wear dimensions for a reliable fit. Made of quality materials to ensure safe installation of the wheel under all conditions.
Attributes:
| Seat Style | Conical Seat – 60 deg |
| Thread Diameter | 14 |
| OE Replacement Or Custom Performance | OE Replacement |
| Package Contents | 10 Lug Bolts |
| Overall Length | 57 mm |
| Flange Diameter | 25.4 |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M14-1.50 |
| Bolt Grade | Grade 8 |
| Thread Length | 30.5 |
| Thread Type | Fine |
| Color | Silver |
| Length | 31.8 |
| Material | Steel |
| Hex Size | 19 mm |
| SAE or Metric | Metric |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Volvo | S60 | 2001 to 2009 |
| Volvo | S80 | 1999 to 2006 |
| Volvo | V70 | 2001 to 2007 |
| Volvo | XC70 | 2003 to 2008 |

Reviews
There are no reviews yet.