Dorman DOR-610-533 M14-1.5 Serrated Wheel Stud With Clip head – NA Knurl, 57.7mm Length
Features:
- Tensile tested – lug studs undergo industry-standard proof-load testing to ensure strength
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Durable material – carbon steel meets SAE automotive industry standards for strength and hardness
- Corrosion resistant – extensive salt spray testing helps ensure years of durability against rust
These wheel lug studs are made of carbon steel and tested to demanding automotive industry standards to ensure strength, longevity and safety.
Attributes:
| Quick-Start Nose | No |
| Knurl Diameter (In) | 14.06 mm |
| Style | Non-serrated Stud |
| Shoulder Length (In) | 1.055 in |
| Package Contents | 10 Studs |
| SAE or Metric | Metric |
| Thread Length (In) | 29.60 mm |
| Thread Diameter | 14 |
| Color | Black |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Material | Steel |
| Under Head Length | 57.6 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M14-1.50 |
| Style | Clipped Head |
| Head Diameter | 24.5 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Dodge | Sprinter 2500 | 2003 to 2006 |
| Dodge | Sprinter 3500 | 2003 to 2006 |
| Freightliner | Sprinter 2500 | 2003 to 2006 |
| Freightliner | Sprinter 3500 | 2003 to 2006 |

Reviews
There are no reviews yet.