Dorman DOR-626-001 Engine Heater Core Bypass Kit
Features:
- Trustworthy quality – vehicle try-on tested, and backed by a team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Complete solution – contains components and hardware required to bypass a leaking or failed heater core, including interchangeable 5/8″ and 3/4″ hose fittings to adapt to most common heater hoses
- Durable materials – the components in this kit are manufactured from quality materials for reliable service
- Cost-effective fix – this heater core bypass kit offers an affordable alternative to replacing an entire failed heater core
Replacing a leaking heater core can be a labor-intensive and costly repair. This heater core bypass kit offers a money-saving alternative. It contains all the components and hardware required to bypass the failed heater core and stop coolant leaks, including interchangeable 5/8″ and 3/4″ hose fittings to adapt to most common heater hoses. Re-routing the engine coolant from the heater core by installing these components will disable the passenger compartment heat function, but this affordable repair can make an otherwise inoperable vehicle drivable again. The kit is engineered for durable service and designed for easy installation.
Attributes:
| Modular Components Included | Quick Disconnect |
| Modular Components Included | Clamp |
| Mounting Bracket Included | No |
| Outside Diameter | 0.94 in |
| Hose Outside Diameter | 0.94 in |
| Package Contents | 1 Heater Hose |
| Hose Material | EPDM |
| 521 | 125 |
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 0.53 in |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 0.64 in |
| Hose Attachment End 2 | Flared Tube |
| Hose Attachment End 1 | Flared Tube |
| Heat Shield Included | No |
| End 4 Attachment Type | Hose Barb |
| End 2 Type | Flared Tube |
| End 2 Attachment Type | Hose Barb |
| End 1 Type | Flared Tube |
| Package Contents | 2 Hose Clamps |
| Package Contents | 2 Heater Hose Connectors 5/8 in x 3/4 in |
| End 1 Attachment Type | Hose Barb |
| Coolant Hose Type | Branched |
| Package Contents | 2 Heater Hose Connectors 5/8 in x 5/8 in |
| 2263 | 1 |
| Thermostatically Controlled | No |
| Grade Type | Regular |
| Material | EPDM |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Color | Black |
| Connection diameter: | 0.52 |
| Inside Diameter | 0.52 |
| Number of Branches | 1 |
| 2048 | 0.63 |
| 2045 | 26 |
| Length | 9. |
| Maximum Working Pressure | 50 |
| 2044 | No |
| 2036 | 0.52 |
| 2027 | No |
| 1882 | Yes |
| 5522 | 4.5 |
| 5523 | 3.5 |
| 9839 | Yes |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No |
| 9845 | 0 |
| Hose Overall Length (In) | 5.2 in |
| Inside Diameter | 0.62 in |
| Length | 5.2 in |
| Protective Sleeve Included | No |
| Modular | No |
Reviews
There are no reviews yet.