Dorman DOR-626-329 Engine Heater Hose Assembly
Features:
- Trustworthy quality – backed by a team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Upgraded material – this replacement engine heater hose assembly features aluminum T-connectors for added durability
- Application specific – designed to match the original fit and function of heater hoses on certain vehicle years, makes and models
- Complete replacement – hoses come with necessary clamps for easy installation
Original equipment HVAC heater hose assemblies often fail due to cracks in the plastic T-connector. This Dorman OE FIX replacement features an upgraded aluminum T-connector to prevent similar failures in the future.
Attributes:
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 0.89 in |
| 5522 | 43.7 |
| End 2 Type | Quick Connect |
| End 3 Attachment Type | Quick Connect |
| Heat Shield Included | No |
| Hose Attachment End 1 | Flared Tube |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
| Connection diameter: | 0.85 |
| Inside Diameter | 0.85 |
| Hose End (3) Outside Diameter (In) | 0.43 in |
| Maximum Working Pressure | 100 |
| Length | 43.78 in |
| Length | 43.7 |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Hose Material | EPDM |
| Hose Outside Diameter | 0.9 |
| Hose Overall Length (In) | 43.78 in |
| Modular | No |
| Modular Components Included | Quick Disconnect |
| Hose Attachment End 2 | Flared Tube |
| Grade Type | Regular |
| Number of Branches | 2 |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 0.9 in |
| Thermostatically Controlled | No |
| Protective Sleeve Included | No |
| Package Contents | 1 Heater Hose Assembly |
| Outside Diameter | 0.1 in |
| Mounting Bracket Included | No |
| Modular Components Included | Clamp |
| 2036 | 0.41 |
| 5523 | 49.6 |
| 521 | 75 |
| 2027 | No |
| 1882 | Yes |
| 2045 | 85 |
| 2044 | Yes |
| 9845 | 3 |
| Coolant Hose Heat Shield Included | Yes |
| Coolant Hose Type | Branched |
| End 1 Attachment Type | Quick Connect |
| End 1 Type | Quick Connect |
| 9839 | Yes |
| Inside Diameter | 0.6 in |
| End 2 Attachment Type | Quick Connect |
| 2263 | 2 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 300 | 2016 to 2023 |
| Dodge | Challenger | 2016 to 2023 |
| Dodge | Charger | 2016 to 2023 |

Reviews
There are no reviews yet.