Dorman DOR-673-854 Manifold Converter – CARB Compliant
Features:
- Trustworthy value – backed by team of engineers and quality control experts in the United States
- Durable construction – manufactured within strict tolerances for reliable longevity
- Direct replacement – this catalytic converter is designed to match the fit and performance of the original equipment on specific vehicles
- Cost-effective solution – offers original equipment functionality at a competitive price
This catalytic converter is precision-engineered to match the original equipment fit and function on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
Attributes:
| Package Contents | 1 Converter |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Inlet Port Shape | Round |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Exhaust Manifold Inlet Port Shape | Round |
| Converter Body Material | Stainless Steel |
| Converter Body Length | 14 in |
| Color | Metallic Gray |
| CARB Executive Order Number | D-798-9 |
| CARB Compliant | Yes |
| California Air Resources Board Approved | Yes |
| 9595 | Post Converter |
| 9594 | Straight |
| 9593 | Straight |
| 9241 | Yes |
| 8972 | 1 |
| 8970 | Yes |
| 8969 | Yes |
| 8967 | No |
| 8966 | Yes |
| 8593 | 1 |
| 5660 | Cylinder |
| 4364 | No |
| 1882 | No |
| 368 | Stainless Steel |
| 618 | No |
| 632 | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Finish | Uncoated |
| Inlet Type | Flanged |
| Outlet Type | Flanged |
| Inlet Inside Diameter | 1.5 |
| Body Height | 8 |
| Body Length | 14 |
| Body Width | 12 |
| Inlet Quantity | 1 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Outlet Inside Diameter | 2.5 |
| Outlet Quantity | 1 |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Outlet Port Shape | Round |
| Overall Length | 14 in |
| Package Contents | 6 Bolts |
| Package Contents | 6 Washers |
| Package Contents | 8 Nuts |
| Package Contents | 2 Gaskets |
| Tube Wall Thickness | 0.125 in |
| Type | One-Piece |
| Substrate Material | Ceramic |
| Inlet Outside Diameter | 1.8 |
| Outlet Outside Diameter | 3 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Mounting Hole Quantity | 1 |
| Outlet Mounting Hole Quantity | 3 |
| Sensor Port Count | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Encore | 2013 to 2017 |
| Chevrolet | Cruze | 2011 to 2015 |
| Chevrolet | Sonic | 2012 to 2016 |
| Chevrolet | Trax | 2015 to 2017 |

Reviews
There are no reviews yet.