Dorman DOR-679-756 Pre-Converter – Not Carb Compliant
Features:
- Direct replacement – this catalytic converter is designed to match the fit and performance of the original equipment on specific vehicles
- Cost-effective solution – offers original equipment functionality at a competitive price
- Trustworthy value – backed by team of engineers and quality control experts in the United States
- Durable construction – manufactured within strict tolerances for reliable longevity
This catalytic converter is precision-engineered to match the original equipment fit and function on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
Attributes:
| Exhaust Manifold Inlet Port Shape | Round |
| 5660 | Cylinder |
| 8593 | 1 |
| 8966 | No |
| 8967 | No |
| 8969 | No |
| 8970 | No |
| 8972 | 1 |
| 9241 | No |
| 9593 | Angled |
| 9594 | Angled |
| 9595 | Midbed |
| California Air Resources Board Approved | No |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Hardware Included | No |
| Finish | Natural |
| Inlet Type | Flanged |
| Outlet Type | Flanged |
| Inlet Inside Diameter | 2 |
| Body Height | 10 |
| Body Length | 4 |
| Body Width | 4 |
| Inlet Quantity | 2 |
| Body Material | Stainless |
| Outlet Inside Diameter | 3.4 |
| Outlet Quantity | 1 |
| Substrate Material | Ceramic |
| Inlet Outside Diameter | 6.2 |
| Outlet Outside Diameter | 4 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Mounting Hole Quantity | 2 |
| Outlet Mounting Hole Quantity | 3 |
| Sensor Port Count | 1 |
| Tube Wall Thickness | 0.125 in |
| Type | Standard |
| Package Contents | 1 Catalytic Converter |
| Overall Length | 23.5 in |
| Outlet Port Shape | Round |
| Item Grade | Regular |
| Installation Hardware Included | No |
| Inlet Port Shape | Round |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Converter Body Material | Stainless Steel |
| Converter Body Length | 4 in |
| Color | Metallic Gray |
| CARB Compliant | No |
| 4364 | No |
| 1882 | No |
| 632 | No |
| 618 | No |
| 368 | Stainless Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | ATS | 2017 to 2019 |
| Cadillac | CTS | 2017 to 2019 |
| Chevrolet | Camaro | 2017 to 2020 |
Reviews
There are no reviews yet.