Dorman DOR-700-043 Splash Shield Screw Pan Head SEMS With Washer – T30 Torx
Features:
- Durable construction – these screws are made from quality components to ensure reliable performance and a long service life
- Various uses – can fasten specific areas and components of a vehicle like factory equipment or be used elsewhere that calls for a similar fastener
- Various styles – available in many head styles including round, flat, pan, oval, truss, hex and star
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
Dorman offers a comprehensive selection of screws for almost any automotive fastening job. A large selection of diameters, lengths and quantities are available in different assortments and/or kits. A multitude of thread varieties are available. Check the product details to make sure you have the right size and quantity for what you need.
Attributes:
| Material | Steel |
| 1786 | 18.5 |
| Fastener Plating | Black Zinc Chromate |
| FQA Compliant Fastener | No |
| Head Tool Size | T30 |
| Package Contents | 20 Torx Pan Head SEMS Tapping Screws |
| Screw Name | SEMS Tapping Screw |
| 964 | 3.51 |
| Diameter | 5 mm |
| Head Drive Type | Torx |
| 2821 | No |
| 1585 | Pan Head SEMS |
| 2849 | No |
| Thread Direction | Clockwise |
| Color | Black |
| Type | Mating |
| Finish | Black |
| Thread Type | Coarse |
| 2850 | Yes |
| Thread Diameter | 5 |
| Washer Attached | Yes |
| Screw Type | SEMS Tapping Screw |
| SAE or Metric | Metric |
| Thread Size | M5-2.2 |
| Grade Type | Standard |
| Thread Length | 18.19 |
| Screw Style | Tapping Screw |
| Head Diameter | 19.88 |
| Heat Hardened | No |
| Overall Length | 25 mm |
| 8960 | 2.2 |
| 9175 | No |
| 9176 | No |
| Fastener Length (In) | 18.49 mm |
| Callout Size | M5-2.2 x 18.5 mm |
| Drive Style | Self Tapping |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | C-Max | 2013 to 2018 |
| Ford | Escape | 2013 to 2019 |
| Ford | F-150 | 2015 to 2020 |
| Ford | Focus | 2012 to 2018 |
| Ford | Lobo | 2015 to 2017 |
| Ford | Transit Connect | 2014 to 2020 |
| Lincoln | MKC | 2015 to 2019 |
Reviews
There are no reviews yet.