Dorman DOR-700-852 Rivet-Screw In-Hole Diameter .250 In-Head Diameter .700 In-Length .69 In
Features:
- Constructed of high-quality materials for long-lasting durability
- Packaged in a variety of piece counts for use with both small and large projects
- Also suitable for a broad variety of industrial and commercial uses
- Available in blind, push-in and screw-in styles
Dorman offers a comprehensive variety of rivets for almost any automotive fastening job. They’re available in a broad variety of lengths, head diameters, hole diameters, and grip ranges.
Attributes:
| Head Diameter | 1/2 in |
| Head Diameter | 3/4 in |
| Head Diameter | 1 in |
| Head Diameter | 5/8 in |
| 2847 | 0.100 in-.240 in |
| Head Diameter | 3/8 in |
| Color | Black |
| Mandrel Material | Nylon |
| Head Type | Screw-type |
| Package Contents | 15 Rivets |
| Drill Number/Hole Size | 6.35 mm |
Reviews
There are no reviews yet.