Dorman DOR-784-610 Stove Bolt With Nuts – 1/4-20 x 1 In.- 1-1/2 In.
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Durable materials – manufactured to specific thread tolerance standards
- Corrosion tested – hardware undergoes salt spray testing to ensure corrosion resistance
- Multipurpose usefulness – can be used in a variety of applications, from auto to home
These bolts are manufactured using durable materials and corrosion-tested to ensure required strength and longevity.
Attributes:
| Callout Size | 1/4-20 X 1 in |
| Callout Size | 1/4-20 X 1-1/2 in |
| Thread Size | 1/4-20 in |
| Thread Length | 1-1/2 in |
| Thread Length | 1 in |
| Package Contents | 6 Stove Bolts |
| Heat Hardened | Yes |
| Head Drive Type | Slotted |
| Material | Steel |
| Color | Natural |
| Bolt Grade | Grade 2 |
| Thread Diameter | 0.25 |
| Thread Type | Coarse |
| Finish | Zinc Plated |
| Threads Per Inch | 20 |
Reviews
There are no reviews yet.