Dorman DOR-785-132 License Plate Fasteners- M6.3-1.81 x 16mm
Features:
- Various uses – can fasten specific areas and components of a vehicle like factory equipment or be used elsewhere that calls for a similar fastener
- Various styles – available in many head styles including round, flat, pan, oval, truss, hex and star
- Durable construction – these screws are made from quality components to ensure reliable performance and a long service life
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
Dorman offers a comprehensive selection of screws for almost any automotive fastening job. A large selection of diameters, lengths and quantities are available in different assortments and/or kits. A multitude of thread varieties are available. Check the product details to make sure you have the right size and quantity for what you need.
Attributes:
| Heat Hardened | No |
| SAE or Metric | Metric |
| Thread Diameter | 6.3 |
| Color | White |
| Fastener Plating | Black Oxide |
| Fastener Length (In) | 16 mm |
| Drive Style | Phillips |
| Diameter | 6.3 mm |
| Callout Size | M6.3-1.81 X 16 mm |
| 9176 | No |
| 8960 | 1.81 |
| 8960 | 6.3 |
| 2850 | Yes |
| 2849 | No |
| 2821 | License |
| 2819 | M6.3-1.81 X 16 mm |
| 1585 | Round |
| Thread Type | Coarse |
| Color | Black Oxide |
| Material | Plastic |
| Material | Metal |
| Screw Name | Trim Screw |
| Screw Type | Sheet Metal |
| Washer Attached | No |
| Package Contents | 4 Phillips Head Screws |
| Package Contents | 4 Square Nylon Nuts |
| Thread Size | M6.3 |
Reviews
There are no reviews yet.