Dorman DOR-785-412 Fuel Hose Fitting-Male Connector-5/16 In. x 1/8 In. MNPT
Features:
- Corrosion-resistant brass design
- Many different sizes, assortments, and quantities available
- Available in diverse styles, including tees, elbows and connectors
- Conveniently packaged in a variety of piece counts to assist with both small and large projects
Dorman offers a comprehensive line of Fuel Hose Fittings for a range of applications. All our Fuel Hose Fittings are constructed from high-quality materials for long-lasting durability.
Attributes:
| Material | Brass |
| End 1 Type | Thread |
| Package Contents | Male Connector-pipe Thread |
| Length | 1.22 |
| Color | Brass |
| Type | Barb |
| Type | Thread |
| Thread Type | Fine |
| Thread Diameter | 0.4 |
| Overall Width (in) | 0.5 in |
| Tube Length | 1.22 in |
| Threaded End | Yes |
| Fitting End Type | Thread |
| Fitting End Type | Barb |
| Hose Size | 5/16 in |
| Inlet Outside Diameter (in) | 0.375 in |
| End 1 Type | Barb |
| Overall Height (in) | 0.44 in |
| Thread Size | 1/8 in MNPT |
| Inlet Quantity | 1 |
| SAE or Metric | SAE |

Reviews
There are no reviews yet.