Dorman DOR-800-240 FUEL SENDING UNIT REPAIR. 3/8IN x 3-3/4IN w/ 16mm FITTING
Features:
- Durable construction – the items in this kit are is made from quality materials for reliable performance and long service life
- Trustworthy quality – backed by a team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Ideal solution – this fuel line repair kit is designed to help ensure the proper function of the fuel system and match the fit and function of factory fuel line parts on specified vehicles
- Cost-effective – saves time and expense by allowing the repair of just the failed fuel system components
The items in this fuel line repair kit are designed to help ensure the proper function of the fuel system. The components are engineered to match the fit and function of factory parts on specified vehicle makes, models and years.
Attributes:
| Fittings Included | Yes |
| Hose/Line Length (In) | 3.75 in |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Line Sizes | 1/2 in |
| Line Sizes | 5/8 in |
| Line Sizes | 3/4 in |
| Line Sizes | 1 in |
| Fuel Line Included | Yes |
| Number of Adapters | 0 |
| Number of Fuel Fittings | 1 |
| O Rings Included | Yes |
| O-Ring Inside Diameter | 5/16 in |
| O-Ring Material | Fkm |
| O-Ring Outside Diameter | 7/16 in |
| Fuel Line Disconnect Tools Included | No |
| Pipe Bender Feature | No |
| Package Contents | 1 Steel Fuel Line With Fitting |
| Cutter Included | No |
| Connector Type | Disconnects |
| Clips Included | No |
| Clamps Included | No |
| Adapters Included | No |
| Sending Unit Included | No |
| Rim Shape | Round |
| O-Ring Colour | Brown |
| Line Sizes | 3/8 in |
| O-Ring Thickness | 1/16 in |
| Tray Included | No |
Reviews
There are no reviews yet.