Dorman DOR-800-749 3/8 Power Steering Return line Kit
Features:
- Reduce Repair Cost – Replace the failed power steering line, instead of the entire power steering assembly
- No special tools required for installation
- The rubber hose has undergone burst testing to meet product standards and quality
- Repair kit will also fix a leaking power steering hose
Restore your vehicle to proper functionality after a broken power steering line with Dorman’s Power Steering Line Repair Kit.
Attributes:
| Hose Size | 3/8 in |
| Package Contents | 2 Clips |
| Fitting Material | Aluminum |
| Package Contents | 2 Barbed Compression Fittings |
| Package Contents | 1 Hose |
| Package Contents | 4 Retaining Clips |
| Hose Size | 1 in |
| Hose Size | 3/4 in |
| Package Contents | 2 Brass Compression Fittings |
| Package Contents | 2 Rubber Gaskets |
| Hose Size | 5/8 in |
| Hose Size | 1/2 in |
| Item Grade | Regular |
Reviews
There are no reviews yet.