Dorman DOR-916-866 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Package Contents | 2 Bolts |
| Package Contents | 1 Engine Variable Timing Solenoid |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Housing Material | Metal |
| Housing Width | 1 |
| Connector Colour | Black |
| Housing Length | 1.36 |
| Shaft Included | No |
| Shaft Diameter (in) | No Shaft |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Wire Quantity | 1 |
| Voltage | 12 |
| Terminal Gender: | Female |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Quantity | 1 |
| Terminal Type | Blade |
| Tube Length | 1.9 in |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Color/Finish | Zinc-Plated |
| Overall Height (in) | 3.2 in |
| Mount Hole Quantity | 2 |
| Overall Width (in) | 8.1 in |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Color/Finish | Brass |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Color/Finish | Silver |
| Connector Shape: | Oval |
| Connector Quantity: | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | MDX | 2007 to 2013 |
| Acura | RL | 2009 to 2012 |
| Acura | TL | 2009 to 2014 |
| Acura | TSX | 2010 to 2014 |
| Acura | ZDX | 2010 to 2013 |
| Honda | Accord | 2008 to 2012 |
| Honda | Odyssey | 2007 to 2010 |
| Honda | Ridgeline | 2009 to 2014 |
Reviews
There are no reviews yet.