Dorman DOR-917-238 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Solenoid Finish | Zinc Plated |
| Package Contents | VVT |
| Color | Silver/Zinc-Plated |
| Terminal Type | Blade |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Overall Width (in) | 1 in |
| Housing Material | Steel |
| Connector Quantity: | 1 |
| Shaft Diameter (in) | 1 in |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Terminal Gender: | Male |
| Connector Gender: | Female |
| Overall Height (in) | 2.1 in |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Compatible Brands/Models | OE |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated |
| Terminal Quantity | 2 |
| Wire Quantity | 0 |
| Tube Length | 4.1 in |
| Voltage | 12 |
| Item Grade | Standard Replacement |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Lexus | IS250 | 2009 to 2009 |
| Toyota | 4Runner | 2003 to 2009 |
| Toyota | FJ Cruiser | 2007 to 2009 |
| Toyota | Tacoma | 2005 to 2015 |
| Toyota | Tundra | 2005 to 2011 |

Reviews
There are no reviews yet.