Dorman DOR-917-241 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Wire Quantity | 2 |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
| Overall Width (in) | 1 in |
| Overall Height (in) | 2.5 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Tube Length | 4.7 in |
| Shaft Diameter (in) | 0.7 in |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Terminal Type | Blade |
| Terminal Quantity | 2 |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Gender: | Female |
| Voltage | 12 |
| Connector Quantity: | 1 |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Compatible Brands/Models | BMW |
| Housing Material | Plastic |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| BMW | 1 Series M | 2011 to 2011 |
| BMW | 128i | 2008 to 2013 |
| BMW | 135i | 2008 to 2010 |
| BMW | 325i | 2006 to 2006 |
| BMW | 325xi | 2006 to 2006 |
| BMW | 328i xDrive | 2009 to 2013 |
| BMW | 328i | 2007 to 2013 |
| BMW | 328xi | 2007 to 2008 |
| BMW | 330i | 2006 to 2006 |
| BMW | 330xi | 2006 to 2006 |
| BMW | 335i xDrive | 2009 to 2010 |
| BMW | 335i | 2008 to 2010 |
| BMW | 335is | 2011 to 2013 |
| BMW | 335xi | 2008 to 2008 |
| BMW | 525i | 2006 to 2007 |
| BMW | 525xi | 2006 to 2007 |
| BMW | 528i xDrive | 2009 to 2010 |
| BMW | 528i | 2008 to 2011 |
| BMW | 528xi | 2008 to 2008 |
| BMW | 530i | 2006 to 2007 |
| BMW | 530xi | 2006 to 2007 |
| BMW | 535i xDrive | 2009 to 2010 |
| BMW | 535i | 2008 to 2010 |
| BMW | 535xi | 2008 to 2008 |
| BMW | 740Li | 2011 to 2012 |
| BMW | 740i | 2010 to 2012 |
| BMW | X3 | 2007 to 2012 |
| BMW | X5 | 2007 to 2010 |
| BMW | X6 | 2008 to 2010 |
| BMW | Z4 | 2006 to 2016 |
Reviews
There are no reviews yet.