Dorman DOR-917-292 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Shaft Diameter (in) | 0.7 in |
| Terminal Type | Blade |
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
| Overall Width (in) | 2 in |
| Overall Height (in) | 4.2 in |
| Terminal Quantity | 2 |
| Voltage | 12 |
| Compatible Brands/Models | Toyota |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Terminal Gender: | Female |
| Connector Quantity: | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Connector Gender: | Male |
| Wire Quantity | 2 |
| Tube Length | 2 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Lexus | GS400 | 1998 to 2000 |
| Lexus | GS430 | 2001 to 2007 |
| Lexus | GX470 | 2005 to 2009 |
| Lexus | LS400 | 1998 to 2000 |
| Lexus | LS430 | 2001 to 2006 |
| Lexus | LX470 | 2006 to 2007 |
| Lexus | SC400 | 1997 to 2000 |
| Lexus | SC430 | 2002 to 2010 |
| Toyota | 4Runner | 2003 to 2009 |
| Toyota | Land Cruiser | 1998 to 2007 |
| Toyota | Sequoia | 2001 to 2009 |
| Toyota | Tundra | 2005 to 2009 |

Reviews
There are no reviews yet.