Dorman DOR-918-061 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Package Contents | 1 Engine Variable Timing Solenoid |
| Voltage | 12 |
| Wire Quantity | 2 |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Quantity: | 1 |
| Terminal Quantity | 2 |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Connector Gender: | Male |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Shaft Diameter (in) | 0.71 in |
| Terminal Gender: | Female |
| Tube Length | 1 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Overall Width (in) | 1.4 in |
| Overall Height (in) | 5 in |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Terminal Type | Blade |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Audi | A4 Quattro | 2005 to 2009 |
| Audi | A4 | 2005 to 2008 |
| Audi | A6 Quattro | 2005 to 2011 |
| Audi | A6 | 2006 to 2010 |
| Audi | A8 Quattro | 2007 to 2012 |
| Audi | Q7 | 2007 to 2015 |
| Audi | R8 | 2008 to 2016 |
| Audi | RS Q3 | 2017 to 2018 |
| Audi | RS4 | 2007 to 2008 |
| Audi | RS5 | 2011 to 2016 |
| Audi | RS6 | 2010 to 2010 |
| Audi | S5 | 2008 to 2012 |
| Audi | S6 | 2007 to 2011 |
| Audi | S8 | 2007 to 2010 |
| Volkswagen | Beetle Cabrio | 2010 to 2011 |
| Volkswagen | Beetle | 2006 to 2019 |
| Volkswagen | Bora | 2005 to 2010 |
| Volkswagen | Golf | 2010 to 2014 |
| Volkswagen | Jetta | 2005 to 2018 |
| Volkswagen | Passat | 2012 to 2018 |
| Volkswagen | Rabbit | 2006 to 2009 |
| Volkswagen | Touareg | 2007 to 2017 |

Reviews
There are no reviews yet.