Dorman DOR-573-088 Fuel Filler Neck Hose
Features:
- Direct replacement – this fuel filler neck hose is made to match the original equipment part on specific vehicles
- Trustworthy value – backed by team of engineers and quality control experts in the United States
- Regulatory compliant – built to meet emission and inspection standards
- Durable construction – made of fuel-resistant materials to reduce future failure potential
Fuel filler neck leaking? This replacement fuel filler neck hose is engineered and thoroughly tested to match the original filler neck for specific vehicle years, makes and models for a reliable repair.
Attributes:
| 4292 | No |
| Color | Black |
| 4293 | No |
| Inside Diameter | 1.45 in |
| Mounting Bracket Included | No |
| Length | 8.75 |
| Inside Diameter | 0.75 in |
| Wall Thickness | 0.16 |
| Package Contents | 4 Hose Clamps |
| Package Contents | 2 Fuel Filler Hose |
| Material | Rubber |
| Inside Diameter | 1.25 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | DeVille | 1994 to 1999 |
| Cadillac | Eldorado | 1993 to 1999 |
| Cadillac | Seville | 1993 to 1997 |
Reviews
There are no reviews yet.