Dorman DOR-926-111CD Door Latch Cable Repair Kit
Features:
- Smarter solution – this door latch cable repair kit has four upgraded cable ends for a more permanent, cost-effective repair that allows the replacement of just the failed cable
- Trustworthy quality – backed by a team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Restores functionality – engineered to repair two cables on one door to help ensure secure proper open/close and lock/unlock operation when an original equipment door latch cabling has failed
- Application-specific – designed for specified Ford trucks; check fitment details to ensure you select the correct cable repair kit for your needs
When the cable ends fail on the door latch on certain Ford trucks, the dealer solution is to replace the entire door lock actuator assembly. This Dorman OE FIX door latch cable repair kit saves that significant expense by enabling the replacement of just the failed cable rather than the entire actuator assembly, and features 4 stronger aluminum cable ends for a more permanent fix.
Attributes:
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Aluminum |
| Cable End Material | Aluminum |
| Outside Diameter | 0.43 in |
| Package Contents | 4 Door Cable Ends |
| Cable End Outside Diameter | 11 mm |
| Cable End Length | 1.45 in |
| End Type | D-Clip |
| End Type | D-Clip |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Ford | E-150 Club Wagon | 2003 to 2005 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1992 to 2002 |
| Ford | E-150 Econoline | 1992 to 2008 |
| Ford | E-150 | 2003 to 2014 |
| Ford | E-250 Econoline | 1992 to 2002 |
| Ford | E-250 | 2003 to 2014 |
| Ford | E-350 Club Wagon | 2003 to 2005 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1992 to 2002 |
| Ford | E-350 Econoline | 1992 to 2008 |
| Ford | E-350 Super Duty | 1999 to 2019 |
| Ford | Econoline Van | 2010 to 2014 |
| Ford | Econoline Wagon | 2010 to 2014 |
| Ford | Econoline | 1999 to 2006 |
| Ford | F-150 Heritage | 2004 to 2004 |
| Ford | F-150 | 1997 to 2008 |
| Ford | F-250 HD | 1997 to 1997 |
| Ford | F-250 | 1997 to 1999 |
| Ford | Lobo | 2000 to 2007 |
| Ford | Ranger | 1993 to 2011 |
Reviews
There are no reviews yet.