Dorman DOR-926-391 4WD Actuator Vacuum Check Valve
Features:
- Direct replacement – this 4WD vacuum check valve is engineered to match the fit and function of the original valve
- Ideal solution – manufactured to precise specifications to help restore and ensure proper vacuum levels to the 4WD system when the original valve has failed
- Durable construction – made of quality materials for reliable performance and service life
- Trustworthy quality – backed by a team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
This 4WD vacuum check valve is engineered to match the fit and function of the original valve and help ensure proper vacuum levels for the 4WD system. Check the product details to select the correct check valve for your vehicle.
Attributes:
| Port 2 Outside Diameter | 5 mm |
| Color/Finish | Black |
| Connector Shape | Round |
| Vacuum Fitting Sizes Included | Yes |
| Port Quantity | 3 |
| Port 4 Outside Diameter | 3 mm |
| Outer Diameter (in) | 0.39 in |
| Port 3 Outside Diameter | 5 mm |
| Maximum Diameter | 10 mm |
| Material | EPDM |
| Length | 17 in |
| Package Contents | 1 4WD Vacuum Check Valve |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Expedition | 2010 to 2017 |
| Ford | F-150 | 2010 to 2014 |
| Lincoln | Mark LT | 2010 to 2014 |
| Lincoln | Navigator | 2010 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.