Dorman DOR-937-791 Door Latch Assembly – Front Left
Features:
- Perfect fit – engineered to provide the same fit and function of the original latch on specific vehicle years, makes and models
- Long-lasting repair – cycle testing in an actual vehicle door verifies effective usage for years
- Reliable replacement – this door latch assembly has undergone extensive quality and safety performance testing
- Safety compliant – part has undergone simulated crash testing under government guidelines
This door latch assembly has undergone extensive quality and safety testing to ensure reliable performance. It is engineered to seamlessly replace the stock latch assembly on specific vehicle years, makes and models.
Attributes:
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | Pin |
| Self Lubricating | No |
| Package Contents | 1 Door Lock Actuator Motor |
| Installation Hardware Included | No |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Material | Metal |
| Electric/Manual | Electric |
| 538 | Bolt On |
| Activation Type | Electric |
| Bolt Hole Quantity | 3 |
| Distance Between Mounting Holes | 22 mm |
| Distance Between Mounting Holes | 25 mm |
| Distance Between Mounting Holes | 29 mm |
| Material | Metal |
| Material | Plastic |
| Length | 129 |
| Color | Black |
| Thickness | 65 |
| Width | 69 |
| Attachment Type | Bolt On |
| Cable Included | No |
| Lockable | Yes |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wiring Harness Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | Express 1500 | 2008 to 2014 |
| Chevrolet | Express 2500 | 2008 to 2021 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2008 to 2021 |
| Chevrolet | Express Cargo | 2009 to 2021 |
| Chevrolet | Express Pasajeros | 2009 to 2021 |
| GMC | Savana 1500 | 2008 to 2014 |
| GMC | Savana 2500 | 2008 to 2021 |
| GMC | Savana 3500 | 2008 to 2021 |
Reviews
There are no reviews yet.