Dorman DOR-T3094RD Tie Rod End
Features:
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with large, highly polished ball
- Greaseable integrated bearing – serviceable IntegraFit bearing pre-loaded with I.C.E. synthetic grease
- Greaseable integrated bearing – serviceable IntegraFit bearing pre-loaded with I.C.E. synthetic grease
- Rugged-duty construction – this tie rod end is built with features to maximize absorption and durability for hard-working vehicles
- Rugged-duty construction – this tie rod end is built with features to maximize absorption and durability for hard-working vehicles
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with large, highly polished ball
Product Video – YouTube Product Video – YouTube Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This rugged duty tie rod end is built for maximum load absorption and durability. Featuring a hardened ball stud with a highly polished ball, a serviceable integrated bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
This rugged duty tie rod end is built for maximum load absorption and durability. Featuring a hardened ball stud with a highly polished ball, a serviceable integrated bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Material | Steel |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Center Mount Hole Quantity | 0 |
| End 1 Thread Pitch | 18 |
| End 1 Thread Pitch | 20 |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 2 Thread Diameter | 0.5 |
| Dust Boot Included | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Bearing Material | Metal |
| Housing Material | Steel |
| Finish | Coated |
| Adjustable | Yes |
| Height | 79.6 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Straight |
| Width | 51.07 |
| Color | Black |
| Length | 136 |
| Head Drive Type | Slotted |
| 705 | Regular |
| 662 | 14 |
| 36 | 24 |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Thread Pitch | M20 |
| Weight | 1.71 lb |
| Head Drive Type | Slotted |
| Length | 136 |
| Color | Black |
| Width | 51.07 |
| Type | Straight |
| End 1 Gender | Male |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 79.6 |
| Adjustable | Yes |
| Finish | Coated |
| Housing Material | Steel |
| Bearing Material | Metal |
| End 1 Thread Diameter | 0.688 |
| End 1 Gender | Male |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 0.5 |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 20 |
| End 1 Thread Pitch | 18 |
| 881 | Taper |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 0 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Taper |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 24 mm |
| 36 | 24 |
| 662 | 14 |
| 705 | Regular |
| 881 | Taper |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Bolts Included | No |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Thread Pitch | M20 |
| Weight | 1.71 lb |
| End 1 Thread Diameter | 0.688 |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Outside Diameter | 24 mm |
| End 2 Type | Taper |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Jeep | Cherokee | 1991 to 2001 |
| Jeep | Comanche | 1991 to 1992 |
| Jeep | Grand Cherokee | 1993 to 1998 |
| Jeep | TJ | 1997 to 2006 |
| Jeep | Wrangler | 1991 to 2006 |
Reviews
There are no reviews yet.