Dorman DOR-TO60342PR Steering Tie Rod End
Features:
- Trustworthy replacement – this steering tie rod end assembly directly replaces the original equipment on specific vehicle applications
- Durably designed – factory-sealed and precision-forged housing resists future corrosion
- Reliably engineered – built to decrease wear rate and ensure overall strength
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
This steering tie rod end directly replaces the original equipment tie rod on specific vehicle applications. It has undergone an industry-leading evaluation process to ensure smooth, safe operation.
Attributes:
| Finish | Powder Coated |
| Adjustable | No |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.25 |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Bolts Included | No |
| 9091 | Steel |
| 9090 | Polychloroprene |
| 881 | Taper |
| 705 | Regular |
| 662 | 13.1 |
| 36 | 15.07 |
| Thread Pitch | 1.5 |
| Tie Rod End Thread Diameter | 16 mm |
| Weight | 1.5 lb |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Threaded |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 23 mm |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Package Contents | 1 Nut |
| Thread Pitch | 1.25 |
| Head Drive Type | Smooth |
| Length | 186 |
| Color | Black |
| Width | 39.84 |
| Type | Straight |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 88.2 |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Grade Type | Standard |
| End 2 Thread Diameter | 12 |
| Dust Boot Included | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Pre-greased | Yes |
| End 2 Gender | Female |
| End 1 Gender | Male |
| End 1 Thread Diameter | 16 |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Bearing Material | Polymer |
| Housing Material | Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Hyundai | Nexo | 2019 to 2023 |
| Hyundai | Santa Fe | 2019 to 2020 |
| Kia | Telluride | 2020 to 2023 |

Reviews
There are no reviews yet.