Dorman DOR-TO81192PR Steering Tie Rod End
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Trustworthy replacement – this steering tie rod end assembly directly replaces the original equipment on specific vehicle applications
- Durably designed – factory-sealed and precision-forged housing resists future corrosion
- Reliably engineered – built to decrease wear rate and ensure overall strength
This steering tie rod end directly replaces the original equipment tie rod on specific vehicle applications. It has undergone an industry-leading evaluation process to ensure smooth, safe operation.
Attributes:
| 9090 | Polychloroprene |
| Height | 104 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Bent |
| Width | 41.6 |
| Color | Black |
| Length | 224 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Bolts Included | No |
| Ball Joint Included | Yes |
| 9091 | Steel |
| 881 | Taper |
| 705 | Regular |
| 662 | 14.5 |
| Adjustable | Yes |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 20.55 mm |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Package Contents | 1 Ball Joint |
| Package Contents | 2 Nuts |
| Thread Pitch | 1.5 |
| Tie Rod End Thread Diameter | 16 mm |
| Weight | 2.4 lb |
| Finish | Powder Coated |
| Housing Material | Steel |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 16 |
| End 1 Gender | Female |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| 36 | 20.55 |
| End 2 Thread Diameter | 14 |
| Grade Type | Standard |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Threaded |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Grand Caravan | 2021 to 2023 |
| Chrysler | Pacifica | 2017 to 2023 |
| Chrysler | Voyager | 2020 to 2023 |

Reviews
There are no reviews yet.