Dorman DOR-TO86462PR Steering Tie Rod End
Features:
- Durably designed – factory-sealed and precision-forged housing resists future corrosion
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Reliably engineered – built to decrease wear rate and ensure overall strength
- Trustworthy replacement – this steering tie rod end assembly directly replaces the original equipment on specific vehicle applications
This steering tie rod end directly replaces the original equipment tie rod on specific vehicle applications. It has undergone an industry-leading evaluation process to ensure smooth, safe operation.
Attributes:
| Grade Type | Standard |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Package Contents | 1 Nut |
| Package Contents | 1 Tie Rod End |
| Outside Diameter | 21.93 mm |
| Material | Steel |
| End 2 Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| Tie Rod End Thread Diameter | 14 mm |
| Weight | 1.6 lb |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| 36 | 21.93 |
| 662 | 14.25 |
| 705 | Regular |
| 881 | Taper |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Head Drive Type | Hex |
| Length | 201 |
| Color | Black |
| Width | 38.81 |
| Type | Bent |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 101.75 |
| Adjustable | Yes |
| Finish | Powder Coated |
| Housing Material | Steel |
| Bearing Material | Polymer |
| End 1 Thread Diameter | 14 |
| End 1 Gender | Female |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Grease Fitting Included | No |
| Dust Boot Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 12 |
| Greaseable | No |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.75 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 2 Threads per Inch | 1.5 |
| End 1 Threads per Inch | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Bronco | 2021 to 2023 |

Reviews
There are no reviews yet.