Dorman DOR-TO92045XL Steering Tie Rod End
Features:
- Extended-life construction – this tie rod end is built with features to deliver smooth performance and extended durability for demanding drivers
- Low-friction bearing – UltraFlow normalized forged housing with I.C.E. synthetic grease and low-friction polymer bearing
- Premium corrosion resistance – WeatherShield external coating to resist corrosion
- Superior ball stud – hardened ArmourGrade stud with highly polished EverSmooth ball
This extended life tie rod end is built for smooth performance and superior durability. Featuring a hardened stud, highly polished ball, a maintenance-free polymer bearing, I.C.E. synthetic grease and premium corrosion resistance.
Attributes:
| Grease Fitting Included | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 12 |
| Grade Type | Standard |
| Greaseable | Yes |
| End 1 Thread Direction | Counterclockwise (Left) |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.75 |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 |
| End 2 Threads per Inch | 2 |
| 36 | 21.02 |
| 662 | 11.9 |
| 705 | Regular |
| 881 | Threaded |
| 1786 | 24.6 |
| 2334 | No |
| 2827 | No |
| 4241 | Yes |
| 5235 | No |
| 9090 | Polychloroprene |
| 9091 | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bolts Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| End 2 Type | Threaded |
| Weight | 3 lb |
| Head Drive Type | Hex |
| Length | 140 |
| Color | Silver |
| Color | Black |
| Width | 36.98 |
| Type | Straight |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 36.98 mm |
| Package Contents | 1 Tie Rod |
| Package Contents | 1 Nut |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| Tie Rod End Thread Diameter | 14 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Height | 100.6 |
| Adjustable | Yes |
| Stud Length | 40.5 |
| Finish | E-Coated |
| Housing Material | Steel |
| Boot Colour | Black |
| Bearing Material | Metal |
| End 1 Thread Diameter | 14 |
| Washer Included | No |
| End 1 Gender | Female |
| End 2 Gender | Male |
| Pre-greased | Yes |
| Dust Boot Included | Yes |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 1999 to 2006 |
| GMC | Sierra 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 | 1999 to 2006 |
| GMC | Sierra | 2007 to 2007 |

Reviews
There are no reviews yet.