Bosch BOS-15586
Features:
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
- Robust sensor design increases sensor longevity
- Advanced Wideband sensing element for exact air/fuel measurement
- Seared protection tube due to 100% functional quality test
- True Direct-fit OE connectors and harness
Bosch is the world’s leading supplier and original equipment manufacturer of Oxygen Sensors. Bosch invented the automotive oxygen sensor and leads the way in sensor technology and innovation. From overall sensor design to the critical ceramic element, Bosch is known worldwide for quality and performance.
Attributes:
| Connector Shape: | Square |
| Thread Diameter | 18 |
| Wiring Harness Length | 19.80314961 |
| Automotive Color / Finish | Steel |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.308647 lb |
| Hex Size (Oxygen Sensor) | 22 mm |
| Housing Material | Metal |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Thread Size | 18 |
| Terminal Quantity | 4 |
| 1792 | Yes |
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 22.0472440944882 in |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 23.2 in |
| Oxygen Sensor Type | Wide band |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Type | Pin |
| Connector Gender: | Female |
| Terminal Gender: | Female |
| Mounting Bracket Included | No |
| Wire Quantity | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.